Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου 2009

Τα εύκολα δύσκολα έκανε απέναντι στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός, έστω κι αν τελικά κατάφερε να κερδίσει με 78-70 στο ΣΕΦ για την 9η αγωνιστική. Για περίπου 35 λεπτά οι Πειραιώτες είχαν ξεκάθαρα εικόνα νικητή (φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στο +21), αποδίδοντας μάλιστα όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, ωστόσο στο τέλος τα... χάλασαν, καθώς οι Περιστεριώτες μείωσαν ακόμη και στους 6.
Κορυφαίος για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη που χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του (σ.σ. σκόραραν όλοι πλην του Βασιλόπουλου, ενώ απουσίαζε ο τραυματίας Παπαλουκάς) ο Τζος Τσίλντρες με 13 πόντους. Με τη νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 8 (4η εντός) και παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από πλευράς Περιστερίου, που γνώρισε την 5η του ήττα συνολικά και 4η εκτός έδρας, ξεχώρισε ο Κλίφορντ Χάμοντς με 15. Αξίζουν να σημειωθούν οι 19 ασίστ των γηπεδούχων, αλλά και τα ισάριθμα λάθη των φιλοξενούμενων.
Από το ξεκίνημα κιόλας, ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης. Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, βρέθηκε στο 6’ να προηγείται ήδη με 10 πόντους διαφορά (12-2). Χαρακτηριστικό για τους φιλοξενούμενους ότι στο διάστημα αυτό είχαν 0/7 σουτ εντός πεδιάς, με τον Ουίλκινσον να είναι ο μοναδικός σκόρερ τους με 2/2 βολές. Μπουρούσης και Τσίλντρες έδειχναν ιδιαίτερα ορεξάτοι στην επίθεση, ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Γιαννάκη, καθώς οι Περιστεριώτες βρίσκοντας λύσεις από τους Αρνολντ και Τσιάκο (αλλά και με 9/9 βολές) ευτύχησαν να μειώσουν στο καλάθι (16-14). Τελικά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 για τους γηπεδούχους (22-16).
Το ίδιο δυνατό ξεκίνημα έκανε και στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιαννάκη. Παίζοντας και πάλι πιεστική άμυνα κράτησε για περισσότερα από 5 λεπτά χωρίς πόντο τους Περιστεριώτες και σε συνδυασμό με το 10-0 σερί που «έτρεξε», ευτύχησε να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16 (32-16). Η εντολή του «Δράκου» ήταν η μπάλα να περνάει κοντά στο καλάθι και κυρίως στον Σχορτσιανίτη που ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός. Παρά τις συνεχείς αλλαγές του Γιαννάκη, ο Ολυμπιακός είχε βρει για τα καλά ρυθμό παίζοντας καλό μπάσκετ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ετσι η διαφορά συντηρούνταν με σχετική ευκολία σε διψήφιο αριθμό (36-20, 40-29), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-31 και τον Κώστα Παπανικολάου να προσφέρει θέαμα με ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα κι ένα τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έδειξε ξεκάθαρη διάθεση να φορτσάρει προκειμένου να μπορέσει να «καθαρίσει» όσο το δυνατόν νωρίτερα την υπόθεση «νίκη». Οι Πειραιώτες επέβαλλαν (σε σημαντικό χρονικό διάστημα) γρήγορο ρυθμό (σ.σ. βγήκαν αρκετοί αιφνιδιασμοί) και δεν είχαν πρόβλημα να διατηρούν ένα προβάδισμα άνω των 15 πόντων (48-33, 58-39). Από την άλλη, ήταν εμφανές ότι το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει, ειδικά από τη στιγμή που ήταν πολύ άστοχο σε δίποντα και τρίποντα. Ακόμη κι έτσι, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου εκμεταλλεύθηκαν τη χαλάρωση που έδειξαν οι αντίπαλοί τους στα τελευταία λεπτά και μείωσαν στους 12 (58-46), με το δεκάλεπτο να λήγει τελικό στο 61-48.
Παρότι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +13, οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να επαναπαυτούν θεωρώντας πως είχαν ήδη κερδίσει. Μάλιστα δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν ρυθμούς ούτε όταν ο φωτεινός πίνακας στο ΣΕΦ έδειξε 65-48 (35’). Κι αυτό γιατί οι μαχητικοί Περιστεριώτες εκμεταλλεύθηκαν την αδικαιολόγητη (σε αυτό το βαθμό) χαλάρωση των αντιπάλων τους «ροκανίζοντας» (με επιμέρους σκορ 21-10) τη διαφορά στους 6 (75-69), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Τελικά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια τόσο γιατί οι ίδιοι έκαναν λανθασμένες επιλογές στην επίθεση όσο και γιατί ο Μπουρούσης έδωσε μια πολύτιμη επιθετική λύση, καθώς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 77-70, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-31, 61-48, 78-70
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπανικολάου 5 (1), Μπέβερλι 2, Τσίλντρες 13 (1), Βούισιτς 4, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 14, Χαλπερίν 8 (1), Κλέιζα 8, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Βασιλόπουλος, Σλούκας 3 (1), Σχορτσανίτης 11.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 15 (2), Φεζόν 6, Παπανικολόπουλος 5, Μάντζαρης Β. 2, Μπράμος 7 (1), Νέλσον 4, Μάντζαρης Α., Ουίλκινσον 6, Τσιάκος 12 (1), Άρνολντ 13.

* Να σημειωθεί, ότι το ματς ήταν αφιερωμένο στον μικρό Βαγγέλη, ένα παιδί 4,5 ετών το οποίο αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας και πρέπει να χειρουργηθεί άμεσα στο εξωτερικό. Όλα τα έσοδα της αναμέτρησης, θα διατεθούν στην οικογένειά του.